Dzisiaj:
Click for Świnoujście, Polska Forecast
Imieniny obchodzi: Marlena, Seweryn, Teodor, Honorata, Iga, Jan, Edward
Szukaj:

Miasto Międzyzdroje

Międzyzdroje to miasto położone w województwie zachodniopomorskim, powiecie kamieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej. Międzyzdroje położone są na Wyspie Wolin nad Morzem Bałtyckim przy Wolińskim Parku Narodowym. Miasteczko zamieszkałe przez około sześć tysięcy osób w sezonie wakacyjnym dziennie gości do stu tysięcy Letników.

Trochę historii

Najstarsze źródła historyczne podają, iż na dzisiejszym terenie miasta znajdowały się dwie osady: Kępieńce i Żelazo. W XIII wieku w centrum obecnych Międzyzdrojów powstała karczma, która pełniła bardzo wiele funkcji: m. in. zaopoatrywała podróżnych w zywność oraz była miejscem spotkań mieszkańców, którzy w ówczesnych czasach zajmowali się głównie rolnictwem, rybołówstwem, myśliwstwem i hodowlą zwierząt.

W wieku XVIII Międzyzdroje zostało dotknięte falą wojen i wioska przechodziła raz w ręce szwedzkie raz w pruskie. W tym samym okresie zaczęli się też pojawiać pierwsi letnicy. W roku 1835 powstały pierwsze obiekty kąpieliskowe na plaży - tym to sposobem wioska stawała się miastem. W 1842 roku gmina wybudowała kasyno, a w 1860 belgijski kupiec Lejeune zbudował dzisiejszy Dom Kultury. Uruchomienie zakładu przyrodoleczniczego,w którym do czasu odkrycia miejscowych solanek sól doprowadzano aż z Kołobrzegu, pozwoliło miastu uzyskać rangę uzdrowiska nadmorskiego.

Na początku XX wieku do Międzyzdrojów doprowadzono linię kolejową i oddano do użytku sieć wodociągową i kanalizacyjną. Dnia 1 lipca 1906 roku miasto uzyskało 300 metrowe molo. W czasie II wojny światowej miasto ucierpiało niewiele, po wyzwoleniu Międzyzdroje otrzymały statut miasta. Większość pensjonatów położonych przy promenadzie przejął Fundusz Wczasów Pracowniczych. W latach 60 i 70 powstało wiele zakładowych domów wczasowych, w roku 1960 powołano Woliński Park Narodowy, dwa lata później Muzeum Przyrodnicze WPN. W roku 1976 sprowadzono do parku żubry i utworzono Rezerwat Żubrów. W roku 1991 powstał reprezentacyjny hotel Amber Baltic, w 1996 nowe molo, które rozbudowano w 2004 roku. A dziś... Międzyzdroje to bardzo popularny, nadmorski kurort - zresztą przyjedź tu i sprawdź sam !!!

Kontakt

Urząd Miejski w Międzyzdrojach, ul. Książąt Pomorskich 5, 72-500 Międzyzdroje
Tel. 91 32 75 638, 91 32 75 631
um@miedzyzdroje.pl
www.miedzyzdroje.pl